ETİYOPYA'DAN VERENEL'E ZİYARET

ETİYOPYA DERNEKLER FEDERASYONUNDAN VERENEL’E ZİYARET

Avrupalı sömürge güçlerini yenen ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini koruyabilen iki Afrika ülkesinden biri olan Etiyopya'dan 27 kişilik bir heyet derneğimizi ziyarette bulundu. Etiyopya Development and Relief Association (DRA) başkanı Hassen Abdunasir Ali, Selam Kadın Psikoloji Derneği Başkanı Fatuma Hussein gibi Etiyopya’daki 27 farklı Sivil Toplum Örgütü yöneticileri derneğimiz ile birlikte kalıcı projelere imza atmak istediklerini dile getirdiler.

Ziyaretleri bize şu kıssayı akla hatırlattı. ‘’Müslümanların gördüğü baskı ve zulüm dayanılmaz bir hâl almıştı. Ambargolar, işkenceler birbirini takip ediyordu. Herkes canından, malından, ırz ve namusundan endişe ediyordu. Bu şartlarda, Allah Resulü'nün (sallallâhu aleyhi ve sellem) "O, ülkesinde kimseye zulmedilmeyen kraldır." diyerek övdüğü Necaşi Eshame'nin ülkesine, Habeşistan'a hicret izni çıktı. Farklı tarihlerde iki ayrı kafile halinde yola çıkan sahabeler, Kızıldeniz'i aşarak Afrika topraklarına geçti. Burada, Hz. Peygamber'in (sallallâhu aleyhi ve sellem) haberini verdiği gibi hürmetle karşılandılar, aziz birer misafir gibi ağırlandılar.’’ 

Verenel Derneği olarak Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem)’e gösterilen bu güzel vefa örneğine karşılık Etiyopya ile kalkınmaya yönelik kalıcı projeler için Genç Ortam ile ortak çalışmalar yürüteceğimizi ve Etiyopya’yı ziyaret edip buradaki bilgi ve tecrübelerimizi onlarla paylaşma sözü verdik. 

Çok verimli ve sıcak bir ortamda geçen toplantımız yemek ve toplu fotoğraftan çekiminin ardından son buldu.

Bu haberi paylaş