Adak - Akika - Nafile

Hergün Kurban Hergün Bayram

Sosyal hayatta ve fıkıh literatüründe kurban denildiğinde ilk olarak kurban bayramında ibadet olarak kesilen kurban anlaşılır. Belirli günlerde belli bir hayvanın İslami ölçülere göre ibadet niyetiyle kesilmesidir. Dinimizde bu kurbanın haricinde rıza-i Allah için kesilen kurbanlar vardır. Bu kurbanlarda olması gereken özellikler, farz olan kurbanlık hayvanda olması gereken özellikler ile aynıdır.

Adak Kurbanı

Arapça ’da nezr diye ifade edilen adak; dinen bir kişi yapmakla yükümlü olmadığı halde ibadet değerinde bir şeyi kendisi için vacip kılmasıdır. Bunda tek gaye Allah’a şükretmek ve Allah’ın rızasını kazanmaktır. Adak bir şartın gerçekleşmesine bağlanmışsa; o şart gerçekleştiğinde adak kurbanın vakit kaybetmeden kesilmesi gerekmektedir. Şayet herhangi bir vakte bağlanmamışsa yılın herhangi bir gününde kesilebilir.

Adak Kurbanın Etini Kimler Yiyemez?

Adak kurban etini kurbanı adayan kişi yiyemez. Ayrıyeten, kişinin annesi, babası, dedesi, ninesi, çocukları ve torunları da bu eti yiyemez.  Adak kurbanın eti; fakirlere, muhtaçlara, yetimlere sadaka olarak verilmelidir. Zira buradaki gaye Allah’ın rızası ve Allah’a teşekkür etmektir. Bu sebepten dolayı bu et ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. 

Akika Kurbanı 

Akika, çocuk nimetine karşılık, Allah'u Teâla'ya şükretmek için hayvan kesmektir. Akikanın, çocukları belalardan, hastalıklardan koruduğuna, kıyamette anaya, babaya şefkat ettiğine inanılır. İmkanı olan müminlerin akika kurbanı kesmesi sünnettir, onları sevaba ulaştırır. Kurban etini kesen kişi ve ev halkı yiyebilir. 

Nafile Kurban

Nafile ibadet, İslam'da farz veya vacip olmayan, sırf Allah'ın rızasına nail olabilmek için yapılan ibadetlerdir. Rabb'imize kulluğun ve şükretmenin pek çok yolu vardır, bunlardan biri de kurbandır. Kurban bayramı dışında sair zamanlarda sırf Allah rızası için kesilen kurbanlara da nafile kurban denir.

Bize Kurbanlarınızı Nasıl Ulaştırabilirsiniz?

Dilerseniz kurbanlarınızı vakıf binamıza gelerek kurban bedelini nakit olarak; dilerseniz de hesap numaralarımıza açıklama kısmına ‘Adak Kurban ‘ ve telefon numaranızı yazarak bize kurban bedelini ulaştırabilirsiniz. Bölgedeki görevlilerimize sözlü veya yazılı vekaletinizi vererek kurbanınızın İslâmi şartlara göre kesilmesini sağlayabilirsiniz. Açıklama kısmına telefon numaranızı yazmanız bizler ve sizler için önemlidir. Zira kurbanınızın her aşamasında sizleri bilgilendiriyor ve video, fotoğraflarını sizlere ulaştırıyoruz. Bağışladığınız kurbanlar 1 ila 10 gün içerisinde kesilmektedir.

Kurban Kesim Öncesi Detayları

  • Siz bizlere kurban bedelinizi ve iletişim bilgilerinizi ulaştırdığınız takdirde,  öncelikle yazılı veya sözlü vekaletiniz alınır. İletişim bilgileriniz Verenel Derneğimizin sistemine kayıt edilir.
  • Daha sonra kurbanınızın türü ve hayvan cinsi bölgedeki ekiplerimize bildirilir.
  • Ekiplerimiz bölgede uygun hayvan araması yaptıktan sonra hayvanı kesim bölgesine getirirler.

Kurban Kesim Sonrası Detayları

  • Kurbanınız vekalet yoluyla tamamen İslami şartlara uygun şekilde bir veteriner eşliğinde kesilir.
  • Kurbanınız kesildikten sonra sizlere mesaj yoluyla bilgisi ulaştırılır.
  • Kurbanınızın etleri ihtiyaç sahiplerine sizlerin adınıza ulaştırılır.
  • Emanetiniz son parça etine kadar teslim edilmeden ekiplerimiz bölgeden ayrılmazlar.

 

Allah rızası için bağışlamış olduğunuz kurbanlarınızı isteğinize bağlı olarak; SOMALİ, UGANDA, ARAKAN, BANGLADEŞ ve YURTİÇİNDE İslami usullere incelikle riayet edilerek kesilen kurbanlarınız, oradaki mazlumlara, yoksullara, mağdurlara, kimsesizlere umut oluyor.

 

HERGÜN KURBAN HERGÜN BAYRAM Projesi kapsamında  Adak ,Akika ve Nafile kurbanlarınızı kestirip,dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

TANZANYA-NİJERYA-ÇAD-MALİ-SOMALİ    90 $

AFGANİSTAN-BANGLADEŞ  110 $

YEMEN  150 $

NEPAL  168 $

FİLİSTİN-GAZZE 360 $

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."