Su Kuyusu

Su Hayattır

Su insanlığın vazgeçilmez temel bir ihtiyacıdır. Medeniyetler suyun etrafında kurulmuş ve ne zaman sudan uzak kalsa suyun olduğu topraklara göç etmiştir. Suyun olmadığı yerde yaşam söz konusu dahi olamaz. Yeraltı kaynak sularının yetersizliği ve küreselleşme ile günden güne kuraklaşan dünya, artan nüfusunun su ihtiyacını yeterince karşılayamamaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri ise temiz sudan mahrum durumdadır. Ve daha da kötüsü her iki kişiden bir kişinin tükettiği su sağlıksız ve hijyenden uzaktır.

Susuzluk Konusundaki Veriler

Dünya’da 785 milyon insan içme suyu sıkıntısı çekiyor.

144 milyon insan su ihtiyacını birikinti sulardan karşılamakta.

206 milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.

Bugün dünya nüfusunun üçte biri tatlı suya erişimde sıkıntı çekmektedir. Tedbir alınmazsa 2030 yılında bu oran toplam nüfusun üçte ikisine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bir insan aç olarak 40 gün, susuz ise sadece 7-10 gün arası hayatta kalabiliyor

 

Afrika'da Susuzluk

Birleşmiş Milletler verilerine göre Afrika’daki insanların %66’si kurak ve yarı kurak bölgelerde susuzluk problemi çekmektedir. Nijerya, Çad, Burkina Faso gibi Afrika ülkelerinde su ihtiyacı giderilme adına kirli ve sağlıklı olmayan sular ile  karşı karşıya kalınmış durumdadır. Sağlıksız suyun tüketimi ve yetersiz beslenme ile birlikte immün sistemini zayıflamakta ve bunun sonucunda kolera, tifo, dizanteri, zatürre gibi birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu hastalıklar sağlık hizmetlerinin zayıflığı sebebiyle tedavi edilememekte ve başta çocuklar olmak üzere sağlıksız su tüketiminden kaynaklanan bulaşıcı ve salgın hastalıklar nedeniyle her yıl 10 milyon insan vefat etmektedir.

Asya'da Susuzluk

Bangladeş dünyanın en fakir ve gelişmemiş ülkeleri arasında başta gelmektedir. Coğrafyanın bataklık bir bölge oluşu ulaşımı zorlaştırmaktadır. Evlerinde şebeke suyu olmamasının yanı sıra su ihtiyaçlarını çamurlu su birikintilerinden sağlamak zorundalar. Bölge halkı çevresindeki en temiz suya ulaşabilmek adına omuzlarında litrelerce suyu kilometreler ötesine taşımak durumundadırlar. İnsanlar güne bir yudum suya ulaşabilme hayali ile uyanıyorlar. Çektikleri zorluk karşılığında ulaştıkları su bile onların sağlıklı su ihtiyacını giderememekte; bölge halkının tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamasını da engellemektedir.

SU KUYUSU PROJESİ

Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, Allah Resûlü (a.s.) Efendimiz’in “ Müminin derdiyle dertlenmeyen bizden değildir” Hadis-i Şerif’ini düstur edinerek  bir yudum suya muhtaç olan mümin kardeşlerimizin derdini dertlendik ve onların umudu olmaya gayret etmekteyiz. Kardeşlerimizin bu hayatî derdine ortak; geleceklerine bir umut olmaya çalışmaktayız.

Derneğimiz 25 Mayıs 2020 tarihinde başlatmış olduğu 1000 Su Kuyusu İle 1000 Cana Umut Ol  projesi ile 6 ay gibi kısa bir sürede 1578 adet su kuyusu açılmasına öncülük etmiş; susuz gönüllere umut olmuştur.

SU KUYULARI NASIL AÇILIYOR?

  • Banka hesaplarımıza gelen bağışlar verenel otomasyonuna girilir.

  • Su kuyusu açtırma talebinde bulunan bağışçıyla iletişime geçilir.

  • Bağışçının hangi ülkede kuyu açacağı ve kuyuya verilecek ismi belli olur.

  • Kuyunun mermerine işlenecek olan yazının afişi, bilgi işlem tarafından hazırlanarak bağışçıya gönderilir ve teyit alınır.

  • İlgili partnere siparişi derhal verilir.

  • Çıkan suyun öncelikle analizi yapılır ve suyun sağlıklı olup olmadığı incelenir.

  • Eğer su sağlıklı ise kuyunun açılışı gerçekleşir.

  • Açılan su kuyusunun görsel, video, konum, fotoğraf ve kuyuya ait tüm bilgiler (derinlik,çap analizi, su analiz raporu) sanal kimlik kartı ile bağışçıya link mesajı olarak gönderilir.

  • Bağışçılarımız sanal kimlik üzerinden su kuyusunun bilgilerine ulaşabilir.

Hisse Bedeli

Su bedelinin tamamına gücü yetmeyen, kuyu başındaki mermere isminin verilmesini isteyen bağışçılarımız dilerse hisse bedelini ödeyerek kuyunun açılmasına destek olabilir. Mazlum coğrafyalarda açtıracağımız su kuyularına hissedâr olmak için ödemeniz gereken hisse bedeli 500 ₺ dir.

 

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."