HABERLER

AFGANİSTAN'A KOCAELİ'DEN UZANAN YARDIM ELİ

 

öncülüğünde, Ayışığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Cansuyu Derneği Şubesi, Deniz Feneri Derneği Şubesi, Hayrat Vakfı Şubesi, İHH İnsani Yardım Derneği, Kızılay Şubesi, Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı ve Verenel Derneği Şubesi ortaklığında kış günlerinde zor durumda bulunan çocuklara yardım etmek amacıyla “Kış geldi, yalnız bırakma” sloganı ile yardım kampanyası başlatıldı.

TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Kampanya çerçevesinde toplanacak olan odun, kömür, battaniye, yatak, yorgan, bot, mont, atkı, bere, eldiven, bebe bisküvisi, mama, tekerlekli sandalye gibi ayni yardım malzemelerinin öncelikle ilimizdeki ihtiyaç sahiplerine, Suriye’deki çadır kamplara ve TCDD tarafından nakliyesi gerçekleştirilmek üzere Afganistan’a gönderilecek. Yardım kampanyası ile ilgili Kent Başkanı Ali Korkmaz’ın öncülüğünde Seka Park Otel’de tanıtım toplantısı düzenlendi.

“VİCDANLARI YARALIYOR”

Ortak basın açıklamasını okuyan Başkanı Ali Korkmaz, “Dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden savaşlar, çatışmalar, kuraklık, doğal afetler, siyasi ve ekonomik problemler gibi nedenlerle milyonlarca insan çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Gönül coğrafyalarımızda yaşanan kan ve gözyaşı dinmiyor. Doğu Türkistan’da, ’da, Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Libya’da, Irak’ta, Somali’de, Mısır’da, Keşmir’de, Arakan’da, Gazze’de ve Kudüs’te yaşanan vicdanları yaralıyor.

 

“TEMEL HAKLARDAN MAHRUMLAR”

2022 yılında hâlâ ülkesini, evlerini terk etmek zorunda kalan, göç yollarında ve mülteci teknelerinde yaşamını kaybeden insanlar var. Bir tarafta zenginliklere sahip olan ülkeler varken diğer yanda en temel gıdaya ve temiz suya ulaşamayan ülkeler ve insanlar var. Her geçen gün milyonlarca insan, yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmakta. Günümüzde uluslararası toplumun suskunluğundan cesaret alanlar, işgal, tehcir ve zulüm politikalarına pervasızca devam etmektedir.

 

KENDİLERİNE UZANACAK BİR BEKLİYORLAR

Bu yıl kış ağır geldi. İnsanlar, kamplarda ve harabeye dönmüş evlerde ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk hava, zorlu yaşam şartları ve hastalıklar mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Hâlen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan kendilerine uzanacak bir el bekliyor.

“KİMSAYİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

olarak, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin himayelerinde, İnsani Yardım Derneklerimizle birlikte “Kış Geldi, Yalnız Bırakma” adıyla zorlu kış şartlarında gerek ilimizde, gerek farklı coğrafyalarda, sokaklarda, evlerinde, kamplarda çadırlarda kalan mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık. İmkânsızlıklar içinde yaşamak zorunda kalan kadınları, yaşlıları, çocukları ve kimsesizleri asla yalnız bırakmayacağız.

DESTEK OLMAYA DAVET

Zorlu kış şartlarında, sokaklarda, evlerinde, kamplarda çadırlarda yaşayan insanların gıda maddeleri, soba, yakacak odun kömür, battaniye, kışlık giysi bot, mont, atkı, bere, eldiven, ayakkabı, bebe bisküvisi, süt tozu, bebek bezi, hijyen malzemeleri, hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor. Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz başlattığımız bu kampanyaya ayni ve nakdi destek olmalarıdır.

“İNSANLAR SOĞUKLA MÜCADELE ETMESİN”

Bugün yetim ve öksüz çocukların, kimsesiz kalmış yaşlıların, tedavi olamayan, ilaç bulamayan hastaların ve çaresiz kalmış tüm insanların ellerinden tutma zamanıdır. Akşamları yanmayan sobanın yanı başında üşümüş parmaklarıyla kalemi tutamayan çocuklar kalmasın. İnsanlar evlerinde geceleri soğukla mücadele etmesin.

EVLER EKMEKSİZ KALMASIN

Çadırlar ısınsın. Soğuk havada ve çamurlu yollarda ayakkabısız, botsuz ve montsuz çocuk kalmasın. Evler ekmeksiz kalmasın. Bugün buradan ülkemizin ve dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu, onları asla yalnız bırakmayacağımızı ve onlara umut olacağımızı herkese yeniden haykırıyoruz!” dedi.

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."