Kalıcı Eserler

KALICI ESERLER

Savaşın, kuraklığın, sömürünün etkisi altında olan birçok mazlum coğrafyada insanlar, göçebe hayata mahkum kalmışlardır. Bombalar evlerini yıktığı için başka coğrafyalara göç etmek zorunda kalan, toprakları sömürülmek için vatanlarından kovulan, uygun olmayan yaşam şartlarından kaçan birçok mazlum insanların hayatları elinden alınmış, hayatın zorluklarına mahkûm bırakılmıştır.

Şuurlu bir Müslüman yıkıcı değil; bilakis yapıcı olmalıdır. Kardeşlerimizin yaşadığı topraklarda hayatın devam etmesi için o topraklara birer fidan dikip o fidanların büyüyüp serpilip meyvelerini vermesini bekliyoruz. Meyvelerin o topraklara yeniden huzuru, refahı getirmesini diliyoruz.

Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, sizlerin ulaştırdığı bağışlarla onlara birer gelecek inşa ediyoruz. Kardeşlerimize vakıf eserleri bırakarak omuzlarına umut dolu gelecek yüklüyoruz. Yeniden Asr-ı Saadet’in Medine’sini inşa etmeye çalışıyoruz.

ÜMMET COĞRAFYASINDA MEDRESE İNŞA EDİYORUZ

Sözlükte “okumak, anlamak, okutmak, ezberlemek” anlamına gelen "ders" kökünden türetilen kelimedir medrese. İçerisinde İslami ilimlerin ve fen ilimlerinin öğretildiği mekanlardır. Efendimiz (as)'a peygamberlik verildikten sonra İslam'ın ilk medresesi sayılan Daru'l Erkam’da  Sahabe-i Kiram ile  gizlice toplanıp  Kur’an-ı Kerim talimleri yapılır, gelişmeler değerlendirilirdi. İslam’da medreselerin bu şekilde doğduğu söylenebilir. Resulü Ekrem Efendimiz(as) dönemine dayanan medreseler, toplumumuza tertemiz; Kur’an ve Sünnet ışığında yetişmiş, terbiye edilmiş, ahlakı güzel nesiller yetiştirilmesine katkı sağlayıcı niteliktedir. Yüzyıllar boyu İslam toplumunu yüzeysellikten ve zayıflıktan arındırılmış dini bilgilerin taşıyıcısı olmuştur. Aynı zamanda birlik ve beraberliğin kısacası Müslümanca kardeşlik duygusunu da bünyesinde cem etmiştir.

“Her kim güzel bir davranışa vesile olursa, hem kendisi sevap kazanır, hem de onu yapanların sevaplarından nasibini alır…”

Hadisi Şerifi düsturunca;

Bizler de Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak  "Ümmet Coğrafyasında Medrese İnşa Ediyoruz"  projesi ile kardeşlerimize hizmet etmeye niyet ettik. Ümmetin fidanlarının büyüyüp meyveleri vermesini ümit ediyoruz. O çocuklar bulundukları coğrafyanın öncüleri, öğreticileri olacaktır. Projemizin hedefi Somali ve Arakan kampında 20 şer adet medrese inşa etmektir.

 

Gelin, duvarlarında çocuk gülüşlerinin yankılanacağı medreselerimizin duvarlarına bir tuğla da siz koyun!

SOMALİ(Baidao) - MEDRESE SOMALİ(Mogadişu) - MEDRESE BANGLADEŞ - MEDRESE SOMALİ - CAMİİ
50 50 80    
10.000 $ 12.000 $ 11.000 $ 15.600 $
20 Hedef 20 Hedef 20 Hedef    

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."