Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

1. Verenel Dernegi ne zaman kurulmustur, kurulus amaci nedir?
Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete ugramis, zulüm görmüs, aç veya açikta kalmis; savas, dogal afet gibi sebeplerle magdur olmus, yaralanmis, sakat kalmis; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardim ulastirmak üzere 2008 yilindan bu yana yurt içinde 70 Sube ve Temsilciligi ile faaliyet göstermektedir.
 

2. Çalismalarinizla ilgili nasil bilgi alabiliriz? 
Dernegimiz bünyesinde yapilan tüm çalismalari yerinde görebilir, inceleyebilir, ilgili birimlerden bilgi edinebilirsiniz. Bagislarin nerelerde ne sekilde degerlendirildigi, hayata geçirdigimiz projelerimizin iç denetimlerinin nasil gerçeklestirildigi, yardimlari yaparken uygulanan kriterler ve çalisma ilkelerimiz gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Ayrica dernegimizin tüm çalismalari yillik periyotlarla yayinladigimiz faaliyet bültenimizle kamuoyuna duyurulmaktadir. Yine kampanyalar sonunda hazirlanan raporlarimiz da tüm bagisçi ve gönüllülerimizin yani sira resmî ve sivil ilgili kuruluslara ulastirilmaktadir.
 

3. Verenel Dernegine nasil bagis yapabilirim?
3
.1. Verenel Yardimlasma ve Dayanisma merkezine gelerek elden nakdi bagista bulunabilirsiniz.
3.2. Online bagis sistemini kullanarak internet üzerinden (/www.verenel.org.tr adresinden) bagis yapabilirsiniz.
3.3. Bagisinizi sitemizde yer alan banka hesap numaralarina havale ile gönderebilirsiniz.
3.4. Bagisinizi sitemizde yer alan posta çeki hesabina yatirabilirsiniz.

 

4. Yardim esnasi ve sonrasinda denetleme ve bilgilendirme islemleri yapiliyor mu?
Dernegimiz resmî yetkili kurumlar tarafindan yillik yardim toplama izni bittikten sonra denetlenmektedir. Ayrica tüm faaliyet raporlarimiz, özellikle yardim program ve projelerimizle ilgili dokümanlarimiz gerekli görülen her durumda incelenebilir. Bagisçilarimiz dilerlerse yurt içinde veya yurt disinda yapmis oldugumuz faaliyetleri yerinde gözlemleyebilir.
 

 

 

5. Gayrimenkul bagislari aliyor musunuz, bu tür bagislari nasil degerlendiriyorsunuz?
Dernegimize gayrimenkul bagisi yapilabilmektedir. Bagislanan gayrimenkulün kullanimiyla ilgili olarak bagisçi tarafindan özel bir sart belirtilmemisse tüm menkul veya gayrimenkul bagislar ile nakdi bagislar dernegimizin ülke ve bölgelerde tespit ettigi ihtiyaç durumuna göre hazirladigi projelerin hayata geçirilmesinde kullanilmaktadir. Bagislanan gayrimenkul için özel bir sart belirtilmisse (yetim, egitim, kuran kursu vb.) bagisin geliri o yönde kullanilmaktadir.

 

6.Verenel Dernegi sadece yurt disi yardimlari mi yapiyor?
Verenel  Dernegi  hem yurt içinde hem yurt disinda yardim faaliyetleri yürütmektedir. Ancak Dernegimiz özellikle savas ve dogal afet yasanan kriz bölgelerine yardim ulastirmak amaciyla kurulmus bir dernek oldugundan önceligini bu tür sorunlarin yasandigi yerlere vermektedir. Bilindigi gibi savas vb. kriz yasanan bölgelerdeki riskler nedeniyle yardim kuruluslari genellikle buralarda faaliyet göstermemektedir. Ancak dernegimiz bu cografyalarin yani sira yoksulluk yasanan bölgelerdeki insanlara da yardim ulastirmakta ve buralarda da kalici projeler gerçeklestirmektedir. Bu çerçevede yurt içinde dogal afet, fakirlik vb. sebeplerle sikinti yasayan insanlara da yardim edilmekte ve düzenli olarak gida, giysi, barinma, egitim ve ilaç yardimlari yapilmaktadir.

 

7. Yardim çalismalariniz Müslüman toplumlar disindaki diger toplumlari da kapsiyor mu? Yardim yaparken önceliginiz nedir?
Dernegimiz yardim çalismalarinda din, dil, irk ve cinsiyet ayrimi yapmamaktadir. En önemli önceligimiz insandir. Ancak bugün savas ve isgal yasayan topluluklara baktiginizda bu bölgelerin yogunlukla Müslümanlarin yasadigi bölgeler oldugunu görebilirsiniz. Çalismalarimizda önceligimiz her zaman ihtiyaç sahiplerine yardim etmek seklinde belirmistir. Örnegin kitlik nedeniyle Afrika’ya yardim götürüldügünde Müslümanlarin yani sira diger din ve inanislara mensup olanlara da yardim edilmektedir.

 

8.Yurt disinda subeniz var mi?
Yurt disinda subemiz bulunmuyor, ancak yurt disinda gerekli gördügümüz yerlerde temsilcilik açiyoruz.

 

9.Yurt disinda çalisma yönteminiz nedir?
Yurt içi ve yurt disindaki tüm çalismalarimiz dernegimizce denetlenmektedir. Yurt disinda gerçeklestirilen projelerin bazilari bizzat görevlilerimiz tarafindan takip edilmekte bazilari ise bölgede bulunan, bölgeyi iyi taniyan  partner kurumlarla is birligi içinde yürütülmektedir. Partner kurumlar ve görevlilerimiz, buralarda gerçeklestirilen projelerle ilgili raporlar hazirlayarak yapilan çalismalari sürekli gözlemlemektedir.

 

10. Türkiye’de Istanbul disindaki illerde subeniz var mi?
Istanbul’daki merkezimiz disinda, Konya, Kayseri ve Aksaray olmak üzere 3 ilde subemiz, 67 il ve ilçede ise temsilciligimiz bulunmamaktadir. Ankara’da resmî islerimizin yürütüldügü bir temsilciligimiz bulunmaktadir.
 

11. Ayni bagis kabul ediyor musunuz?
Kullanilmamis kiyafetler, beyaz esya, mobilya, elektronik esya, battaniye, çocuk bezi, paketlenmis gida yardimi gibi ayni yardimlarinizi kabul ediyoruz.

 

12. Derneginize yardim malzemesi bagislamak istiyorum, almaya gelir misiniz?
Bagisçilarimizdan yapacaklari ayni yardimlari öncelikle kendi imkânlariyla bize ulastirmalarini rica ediyoruz. Ancak imkâni olmayan bagisçilarimiz 0212 659 54 54 numarali telefondan dernegimizi arayarak bagis bilgilerini (Ad-soyad, telefon numarasi, adres, bagis çesidi veya miktari) belirtildiginde uygun bir araç ile aldirabiliyoruz

 

13. Istanbul disindan topladigimiz ayni yardimlari size nasil ulastirabiliriz? 
Istanbul disindan yapmak istediginiz bagislarinizi kargo veya ambarla dernek merkezimize veya o il ve ilçede temsilciligimiz varsa ulastirabilirsiniz. Detayli bilgi almak için 0212 659 54 54 numarali telefondan dernegimizi arayabilirsiniz.

 

14. Bankalar, online bagis veya posta çeki yoluyla yaptigim bagisin size ulasip ulasmadigini nasil ögrenebilirim?
Bagisinizi yaparken birakacaginiz cep telefonu numaraniza kurumsal bagis bilgileriniz SMS ile iletilecektir. Ayrica 0212 659 54 54 numarali telefondan dernegimizi arayarak bagisinizla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

15. Zekâtimi bagislamak istiyorum. Bunu nasil belirtecegim?
Bagisinizi yaparken (banka, online, posta çeki, elden) belgenizdeki açiklama kismina bagis türünüzü zekât olarak belirtmeniz yeterlidir.

 

 

16. Adak/akika  kurbani kestirmek istiyorum, nerede ve nasil kesiyorsunuz? Kesilince bilgi veriyor musunuz?
Adak ve akika kurbanlari dernegimizin yil içinde belirlemis oldugu bedel üzerinden ihtiyaç duyulan bölgelerde özellikle ARAKAN, SOMALI ve UGANDA da kesilerek ihtiyaç sahibi insanlara dagitilmaktadir. Kesimi yapilan kurbanin kesim videosu  ve tüm bilgileri bagisçinin cep telefonuna SMS yolu ile gönderilmektedir. Adak miktarini banka veya PTT araciligiyla yatirdiginizda bagisinizin adak veya akika kurbani oldugunu, adinizi soyadinizi ve telefon numaranizi belirtmeniz gerekmektedir.

 

17. Derneginizde gönüllü olarak çalismak istiyorum, size  yardimci olabilirmiyim?
Dernegimizin kurumsal sitesinde yer alan Gönüllü Basvuru  Formu’nu doldurabilir ve gönüllü olarak çalismalarimiza destek verebileceginiz alanlari belirtebilirsiniz. Ayrica 0212 659 54 54 numarali telefondan gönüllü çalismalarimiz hakkinda bilgi alabilir, kayit yaptirabilirsiniz.

 

 

 

18. Tanitim malzemesi istiyorum, nasil temin edebilirim?
Dernegimizin gönüllüsü olan herkese tanitim malzemelerimizden gönderebiliyoruz. Bunun için 0212 659 54 54 numarali telefonumuzu arayarak istediginiz tanitim malzemesinin türünü ve miktarini belirtebilirsiniz. Talep edilen malzemeler verilen adrese ulastirilir.

 

19. Verenel Derneginin faaliyetlerinden haberdar olmak istiyorum, bunun için ne yapmam gerekiyor?
Dernegimizin faaliyetlerini www. verenel.org.tr sitesinden takip ederek bilgi alabilir, çagri merkezimize adresinizi ulastirarak yayinlarimizdan isteyebilirsiniz. Ayrica Gönüllü Formu doldurabilir veya mail ve SMS gurubumuza kayit yaptirabilirsiniz.

 

20. Dergi, bülten ve kitaplariniza nasil ulasabilirim?
Yayinlarimiza dernek merkezimizden ulasabilir veya 0212 659 54 54 numarali telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

21. Herhangi bir ülkeye sartli bagis yapmak istiyorum, nasil bir yol takip etmeliyim?
Dernegimize sartli bagista bulunacak bagisçimiz bagisini bankadan yapiyorsa açiklama kismina sartini yazarak, bagisini dernek merkezimize gelerek muhasebe birimine  elden yapiyorsa Bagis sartini bildirerek bagisinin istedigi alanda kullanilmasini temin eder.
 

22. Bir çocugu evlat edinmek istiyorum, bunun için ne yapmaliyim?
Verenel Yardimlasma ve Dayanisma Derneginin evlat edindirme konusunda bir çalismasi yoktur. Dernegimiz yetimleri, ailelerinin yaninda destekleyerek veya  bulunduklari ülkelerde güvenli ortamlar olusturarak onlarin kendi ayaklari üzerinde durmalarina imkân saglamaktadir. Bu çerçevede aylik olarak gönderilen belli miktarlarda bagis ve diger yardimlarla yetimler desteklenmektedir.

 

23. Bir yetimin aylik sponsorluk bedeli ne kadardir? 
Bir yetimin aylik sponsorluk bedeli 90 TL’dir. Bu konu ile ilgili 0212 659 54 54 numarali telefondan bilgi alabilirsiniz. Düzenli olarak bir yetimin bakimini üstlenmeyip yaptigi yardimlarin yetimler için kullanilmasini isteyen bagisçilarimiz ise bagislarini Yetim Fonu’na yatirabilirler.

 

24. Bir yetime en az ne kadar süre ile sponsor olunabilinir? 
Bir yetime düzenli olarak en az 1 yil süre ile yardimda bulunmayi taahhüt etmelisiniz. Ancak isteyen bagisçilarimiz yetimler için Yetim Fonu’na istedikleri miktarda bagista bulunabilir.

 

 

25.Bir yetime nasil sponsor olabilirim?
Dernegimizi Yetim Sponsorlugu ile ilgili 0212 659 54 54 numarali telefondan arayarak bilgi edinebilir, www.verenel.org.tr adresindeki yetim bahçemizden seçebileceginiz bir yetime sponsor olabilirsiniz.

 

26. Sponsor olduktan sonraki süreç nedir?
Yetim sponsorlugu, ilk aidatin yatirilmasi ile baslamaktadir. Sponsor olunduktan sonra yardimlarinizi ulastirdigimiz yetimle ilgili bilgi formu ilk bagistan en geç bir ay sonra sizlere ulastirilmaktadir. Ilgili raporlar ve gelisme raporlari ve web sayfamizda belli zamanlarda yetim tarafindan, tarafiniza gelmis olan mesajlarida  görebilirsiniz.
 

27. Yetim Sponsorluk  Formu’nu  doldururken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Yetim Bahçesinden seçtiginiz yetime ait Formdaki tüm bilgilerin dikkatlice cevaplanmasi gerekmektedir.
Bagis hangi sekilde yapilacaksa (banka, kredi karti, posta çeki, elden) mutlaka bagisçinin isminin ve TC kimlik numarasinin  belirtilmesi gerekmektedir.
Dernegimize bizzat gelerek yapilan basvurular haricinde doldurulan Yetim Sponsorluk Formu’nun dernegimize ulasip ulasmadigi 0212 659 54 54 numarali telefondan arayarak teyit edilmelidir.

 

28.Yetim Bakim  süresi ne kadardir?
Yetimlere destegin sürekliligi için dernegimiz sponsorluk süresinin en az 1 yil olmasini öngörmektedir. Bagisçilarimizin bu sürenin sonunda yetim sponsorluklarini devam ettirip ettirmeyeceklerini dernegimizin ilgili birimine bildirmeleri gerekmektedir.

 

29. Bakimini  üstlendigimiz yetim çocugu ziyaret edebilir miyiz?
Çalisma alanlarimiz genelde savas ve afet bölgeleri oldugu için tehlike arz etmektedir. Buna ragmen ziyaret edilmek istenirse de her yil düzenledigimiz Yurt disi Kurban Organizasyonunda masraflar kendinize ait olmak kosulu ile  ziyaretleri mümkündür.

 

30. Verenel gönüllüleri hangi alanlarda çalisabilir? 
Dernegimizin hizmet alanlarindan herhangi birinde özellikle Sosyal Yardim biriminde gönüllü olarak görev alabilir ve bu yolla çalismalarimiza destek olabilirsiniz.

 

30.1. Kaynak Temini ve Bagislar
Gönüllülerimiz Verenel Derneginin bütün faaliyet, kampanya ve projeleri için dernegin bilgisi ve çalisma prensipleri çerçevesinde bagis arttirmaya yönelik çalisabilir ve yapilacak faaliyetler için kaynak olusturabilirler. Bu amaca uygun olarak gönüllülerimiz el emegi ile üretimden baslayarak fon toplamaya yönelik çesitli faaliyetler gerçeklestirebilir. (Örnegin: Proje lansmani, kermeslere ürün destegi, reklam ve tanitim organizasyonlari gibi.) 
 

30.2. Acil Yardim Hizmetleri 
Gönüllülerimiz savas, isgal, çatisma, dogal afetler, tehlikeli ve salgin hastaliklar, büyük yanginlar, kriz hallerinde yapilan acil yardim çalismalarinda görev alabilir, kriz bölgelerinde saha çalismalarinin yürütüldügü yerlerde çalismalarimiza destek verebilirler. (Örnegin: Saglik hizmetleri, çadir kentlerin kurulmasi, yardim malzemesi ve gida dagitimi gibi.) 
 

30.3. Sosyal Hizmetler
Sosyal hizmet gönüllülerimiz, Verenel Derneginin yardim ulastiracagi ihtiyaç sahiplerinin tespitinde, yardimlarin temin edilmesi ve ulastirilmasinda çalisabilirler.
 

30.4. Basin, Tanitim ve Halkla Iliskiler
Gönüllülerimiz Dernegimizin yaptigi faaliyetleri Basin, Sosyal Medya  ve halkla iliskiler yolu ile paylasimini ve tanitimini yaparak hizmetlerin çogaltilmasini saglayabilirler. 
 

30.5. Proje Üretme ve Uygulama Hizmetleri 
Verenel Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi, hem yardim çalismalari esnasinda hem de bu hizmetleri çogaltip yayginlastirmak için faaliyetler gerçeklestirirken gönüllü destegine ihtiyaç duymaktadir. Bu çerçevede yardim toplamaya yönelik gönüllü projeleri ve bunlarin uygulanmasina dair çalismalar büyük önem arz etmektedir. 
 

30.6.Internet Gönüllüleri
Çalismalarimiza internet üzerinden destek veren gönüllülerimiz dernegimizin  faaliyetlerini çesitli sekillerde destekleyebilir. (Örnegin: Bannerlarin yayginlastirilmasi, web site tanitimi, sosyal paylasim sitelerinde ve diger internet ortamlarinda kampanya ve projelerimizin tanitimi, internet üzerinden yürütülen diger faaliyetlere destek olunmasi gibi.)
 

30.7. Egitim Hizmetleri
Gönüllülerimiz dernegimizin tüm faaliyetlerinde ilgili alana dair egitim almis olmak kaydiyla Verenel egitim gönüllüsü olarak hizmet verilebilir. 
 

30.8. Destekleyici Hizmetler
Gönüllülerimiz, yukarida belirtilen hizmet alanlari disinda çalismalarimiza destek olmak için çalisabilir:

Danismanlik: Danisman olarak görev yapan konusunda uzman gönüllülerimiz, planlanan/uygulanan faaliyetler ve hizmet alanlarinda yol gösterici fikirlerini bizlerle paylasarak çalismalarimiza destek verebilir.

 

Tercümanlik: Tercüman olarak görev yapan gönüllülerimiz dernegimizin sürdürdügü tüm proje ve faaliyetlerle tercüme gerektiren (yazili/sözlü çeviri) her türlü çalismamiza destek verebilir.

 

Ofis hizmetleri: Ofis hizmetlerinde görev alan gönüllülerimiz, ihtiyaç hâlinde ofis içerisinde yürütülen islerde profesyonel çalisanlara destek olabilir.

 

Teknik hizmetler: Teknik hizmet gönüllülerimiz, teknik uzmanlik ve/veya yeterlilik gerektiren alanlarda (bilgisayar programi yazilimi, mühendislik, grafikerlik, bakim-onarim vb.) ihtiyaç durumunda destek verebilir.

 

Depo ve Lojistik destek hizmetleri: Gönüllülerimiz, dernegimizin faaliyetlerine mekân saglayarak, araç temin ederek, kamera ve fotograf makinesi gibi imkânlarini tahsis ederek vb. sekillerde destek olabilirler.

 

31.Verenel gönüllüsü olmak için ne yapmaliyim?
Gönüllü adayi, Web sayfamiz üzerinden Gönüllü Formu’nu doldurarak gönüllülük talebini yazili olarak dernegimize bildirir.
Gönüllü Formu ile basvurusu alinan gönüllü, detayli görüsme için dernek merkezine davet edilerek kendisiyle Gönüllü Mülakati yapilir.
Gönüllü Formlari Temsilciler Koordinatörlügü tarafindan degerlendirilip, formlar, gönüllünün katki saglayabilecegi alanlar göz önünde bulundurularak Verenel Gönüllü sayfasina kaydedilir. Bu asamadan itibaren verenel gönüllüsü, SMS ve sirküler yoluyla dernek çalismalarindan düzenli olarak haberdar edilir.
Verenel tarafindan ihtiyaca binaen ve gönüllünün katki saglayabilecegi alan ve zaman göz önünde bulundurularak faaliyetlere katilimi için davet edilir veya gönüllü, tanimladigi ve teklif ettigi çalismayi dernegin onayina sunduktan sonra gerçeklestirir.
Gönüllünün yapmis oldugu faaliyetler bir form ile birlikte dosyasinda tutulur.

 

32.Verenel Su Kuyusu çalismalarini nerelerde yapiyor? 
Verenel Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi, temiz suya erisimde sorun yasanan Arakan, Banglades, Uganda, Etiyopya, Somali ve Filistinde yüzlerce su kuyusu açmistir ve açmaya devam ediyor.

 

33. Su kuyusu açtirmak istiyorum, bunun için ne yapmaliyim? Bir su kuyusu bedeli ne kadardir?
Afrika ve Asya ülkelerinde gerçeklestirilen su kuyusu yapim çalismalarinin maliyeti, ülkelere ve suyun geçtigi derinlige göre degismektedir. Dogal sartlarina göre ülkelerdeki ortalama su kuyusu maliyetlerini 0212 659 54 54 numarali telefondan dernegimizi arayarak Genel Koordinatörlükten ögrenebilirsiniz.

 

34. Su kuyularindan elde edilen suyun saglik için uygun olup olmadigi denetleniyor mu?
Insanlarin saglikli suya erisimini saglama amaciyla insa edilen su kuyulari kuyudan elde edilen suyun her türlü denetimi o ülkedeki Partner Kurulusumuzca yapilmaktadir.

 

35.Bir su kuyusu ne kadar sürede açiliyor?
Çalisma yaptigimiz bölgelerde birlikte çalistigimiz Partner kuruluslar tarafindan ve dernegimizin yürütmesiyle gerçeklestirilen su kuyusu projelerinin yapim süresi 1 ila 2 ay arasinda degismektedir.

 

36.Su kuyusu projesine nasil katki saglayabilirim?
Bireysel bagis: Verenel Yardimlasma ve Dayanisma Derneginin su kuyusu çalismasi yaptigi bölgelerde su kuyusu açtirma talebinde bulunan bagisçimiz, ya Web sayfasi üzerinden ya da 0212 659 54 54 numarali telefondan ulasarak basvuru yapar. dernek yetkilisi ile kuyunun nerede açilacagina karar verildikten sonra kuyunun açilma islemine baslanir. Kuyu açilisi tamamlandiktan sonra bagisçiya kuyunun fotograflari ve tesekkür belgesi takdim edilir. 
Su kuyusu fonuna bagis: Bireysel kuyu açtirma talebi disinda su kuyusu için yapilan yardimlar, miktari ne olursa olsun, su kuyusu için ayrilmis havuz sisteminde degerlendirilir. Burada biriken meblag ile ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyulari açilir.

 

37. 50.000 adet Kurani Kerim kampanyasi neden önemli?

Kur’an-i Kerim, Islam dininin temel kaynagidir. Karsilasilan problemlerin çözümünde ilk olarak basvuracagimiz temel kaynak Kur’an-i Kerim’dir.

Kur’an-i Kerim’in kendisine inanan tüm müminler için kesin bir delildir.

Islam dinin temel konusu olan inanç esaslari, ibadetler ve ahlaki ilkeler Kur’an’da yer almaktadir. Bunula beraber Kuran-i Kerim de peygamber efendimizden  önce yasamis birçok peygamberin kissalari  ve  o dönemde yasamis kavimlerin basindan geçen olaylar anlatilir ve bunlardan ibret alinmasi istenir. Allah insanlarin baris, huzur ve kardeslik ortami içerisinde mutlu toplumlar olarak yasamalarini ister. Toplumsal iliskilerde birtakim kurallari koyar ve insanlarin bu kurallara uymalarini emreder.

Kur’an, sadece asri saadet zamani ait bir kitap degil, varligini ve rehberligini kiyamete kadar sürdürecek olan, çaglari asan ve kucaklayan bir kitaptir. Sadece ilk indirildigi Arap toplumunun ihtiyaçlari ile sinirli degil, bütün insanlarin kiyamete hatta ebede kadar olan ihtiyaçlarini karsilayan bir kitabidir. Iste bu kadar önemli bir rehberin talim edilmesi ve ögrenilmesi Afrika Bölgelerinde LEUH denilen tahta levhakar üzerinde ögretilmeye çalisiliyor.  Verenel dernegi hayirseverlerinin yapmis oldugu KURAN-I KERIM bagislarini, Avrupa, Asya ve Afrikada Medrese Egitimi gören talebelere ulastiriyor. Bir Kurani Kerim bedeli 15 TL dir.
 

38. Kurani Kerim Kampanyasi hangi ülkeleri kapsiyor?
Verenel Derneginin Kuran-i Kerim kampanyasi Arnavutluk, Somali, Uganda ve Etiyopya yi kapsamaktadir.50.000 adet hedefiyle devam eden Projemiz ile ilgili 3 kitaya 20.000 adet Kuarn-i Kerim ulastirilmistir. 

 

39.Kampanyaya Ayni olarak Kurani Kerim Bagislamam mümkün mü? 
Kampanyamiza bir adet Kuran-i Kerim 15 TL nakdi bagis disinda ayni olarak Kuran-i Kerim bagisinda bulunarakta  katki saglayabilirsiniz.

 

40.Her Kiraathane Bir Kütüphane Projeniz hakkinda bilgi alabilirmiyim?
Yurdumuzda yaklasik 500.000 ( 480.638 - 2010 Nisan ) kahvehane bulunmaktadir. Bazilarinin tabelasinda hâlâ kiraathane yazmaktadir. Ancak ne yazik ki, buralarda kiraat (okuma) ile alakali çalismalar bulunmamaktadir.

 

Kiraathanelerin Türkiye’de ilk olarak 15. yy. ortalarinda Istanbul’da Tahtakale’de açildigi sanilmaktadir. Kiraathaneler, egitimli- kültürlü kisilerin mekânlariydi. Oralara gidilerek bos zamanlarda kitap, gazete, mecmua vs. okunur, ilmi tartismalar yapilir, hos ve faydali sohbetlerle zaman degerlendirilirdi. Kiraathaneler ayni zamanda bir kültür eviydi.

 

Oysa simdi kiraathaneler, kahvehaneye dönüsmüs  bu  kahvehaneler, sadece  çay ve kahvenin içildigi, zamanin verimsiz kullanildigi, ve bosa harcandigi mekân durumuna gelmistir. Amacinin bos zamanlarda kiraat yani okumak olan bu mekanlari aslina döndürmek ve yeniden kültür evine çevirmek için pilot il Istanbul olmak üzere; seçilecek kahvehanelerde bir kitap kösesi olusturarak zamanin daha kaliteli geçirilmesini saglamak, okuma aliskanligi kazandirmak temel amaç olarak belirlenmis ve bu yönde bir proje hazirlanmistir. Bir Kütüphane bedeli 250 TL dir.

Proje hakkinda 0212 659 54 54 numarali telefondan bilgi alabilirsiniz.

 

41. Kardes Aile Projenizin içerigi nedir? Projeye nasil katkida bulunabilirim ?

Özel Okul Ögrencileri  leri ile   Milli Egitim Okullarinda okuyan Ögrenci aileleri arasinda  olusturdugumuz  KARDES  AILE  Projemiz  Maddi imkanlari yerinde olan ailenin çocuklarinin, maddi imkansizlik içinde olan ailenin çocuklari ile  paylasmalirina, yardimlasma ve dayanismalarina vesile olmaktadir. Bu Projemize  Nakdi ve Ayni yardimda bulunarak katkida bulunabilirisiniz.   

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."