Zekat

ZEKAT NEDİR?

“İman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekatı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin Katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.” Bakara 277

Zekat islamın beş şartından biridir. Allah Teala, zekat ibadetini namaz gibi farz ibadetler ile birlikte zikretmiştir. Genel olarak zekat; zengin ve hali vakti yerinde olan Müslümanların seneden seneye nisap miktarına ulaşmış mallarının kırkta birini fakir ve muhtaç kimselere vermesinden ibarettir. Altın, gümüş gibi madenler; bunlardan yapılmış yüzük, küpe, bilezik gibi ziynet eşyaları; deve, koyun, keçi gibi hayvanlar zekâta tâbidir.  Nisap miktarı, bir malın zekata tâbi olabilmesi için ulaşması gereken ölçüsüdür. Bu ölçü, altında 20 miskal (80.18 gr), devede 5, sığırda 30, koyun ve keçide 40 adettir.

KİMLERE ZEKAT VERİLİR?

Allah Teala ayet-i kerimesinde şöyle buyurmuştur:

“..Asıl erdemli kişi Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yar­dım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı verendir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve iş­te takva sahipleri bunlardır.” (Bakara, 2/177)

Ayeti kerimeden de hareketle şu kimselere zekat verebileceğimizi anlayabiliriz:

  • Fakirlere: dini ölçülere göre zengin sayılmayan, aslî ihtiyaçlarını karşılayamayan kimse
  • Yoksullara: Hiçbir şeyi olmayanlara.
  • Borçlulara: asli ihtiyaçlarını karşılayan fakat malından çok borcu olan kimse.
  • Yolculara:  Malı olduğu halde memleketinden uzak olan , yolda parasız kalan kimse.
  • Allah Yolundakilere: Allah rızası için cihad eden, ilim talep eden vs. kimseler

Siz de zekat bedelinizi bizlere ulaştırarak, zekatınızın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

ZEKATLARIMI NASIL GÖNDEREBİLİRİM?

Sitemizde bulunan hesap numaralarımıza zekatınızı yatırdıktan sonra açıklama kısmına irtibat kurabileceğimiz numaranızı, isim- soy isim ve bağış türünüzün zekat olduğunu belirtmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz sitemizdeki online bağış yap butonuna tıkladığınızda size açılan sayfadan bağışlarınızı da gönderebilirsiniz.

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."