Yetim

ÜMMETİN YETİMİ SİZE EMANET

Dünyada yardıma ve bakıma muhtaç olan, sayısı 200 milyona ulaşan yetim çocuk bulunmaktadır. O çocuklar imkânsızlıkların göbeğinde dünyaya gözlerini açmış ve hayata yalnız başlamış ya da yalnız devam etmek zorunda kalmıştır.

Çocukların Yetim Kalma Sebepleri

Dünya üzerinde, farklı coğrafyalarda çeşitli nedenler dolayısıyla yetim kalmış milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Bu nedenlerin en başında savaşlar, işgaller ve doğal afetler gelmektedir. Bunların yanı sıra hastalık, yoksulluk, bakımsızlık gibi nedenler takip etmektedir. Milyonlarca çocuk hayatlarına annesiz veya babasız devam etmektedir. Anneler evlatlarından birinden birini ölüme terk etmek zorunda kalmaktadır.

Ezilmiş ve sömürülmüş beldelerin evlatları, yerin altının yerin üstünden daha güzel olduğunu düşünecek kadar mazlum ve mağdurdurlar. Çocuklar bu dünyada yiyemediklerini, giyemediklerini ancak cennette görebileceklerini düşünmekte. Savaşın çocukları zalimleri Allah’a şikâyet edecekleri günü beklemekteler. Bu dünyada yalnızlığa, mazlumiyete terk edilmiş çocuklar, suiistimale açık hale gelmekte ve organ mafyası, çocuk işçiliği, dilencilik, yasadışı evlatlık verilme gibi birçok kötü emele alet edilmekteler.

ALLAH RESÛLÜ VE YETİMLER

Hz. Peygamber Efendimiz(a.s)’ da yetim olarak dünyaya gelmiş; dünya hayatı boyunca yetimler üzerine titremiştir. Yetimi doyurmak, giydirmek Allah Resulü’nün sünneti seniyesidir. 

Beşir Bin Akra, Uhud Savaşı’nda babasını kaybetmiş ve yetim kalmıştı. Çok üzgün olan, arkadaşlarıyla oyun dahi oynamayan Hz.Beşir’i gören Hz. Peygamber(as): “ Ey yavrum! İstemez misin ben baban, Âişe annen, Fatıma kardeşin olsun? ” Çocuk sevincinden havalara uçmuş ve “Nasıl razı olmam Ya Resulallah! ” demiştir. Hz.Peygamber(as) çocuğu evine götürüp yedirip, giydirmiş ve oyun oynaması için çocukların arasına göndermişti. Hz.Beşir’in mutlu olduğunu gören arkadaşları merak edip sebebini sorunca Hz.Beşir : “Açtım, doydum; çıplaktım, giyindim; yetimdim, Resulullah babam, Aişe annem oldu ” deyince çocuklar hep bir ağızdan  “ Keşke bizim babalarımız da Uhud’da şehit olaydı da biz de öyle bir bahtiyar bir babaya kavuşmuş olaydık ”, demişlerdir.

Hz. Sehl İbni Sad (R.A)’dan rivayete göre Rasulullah (S.A.V): “Ben ve yetimi kollayıp gözetleyen kimse cennette şöyle beraberce bulunacağız”, buyurdu ve işaret parmağıyla orta parmağını biraz açarak işaret etti. (Buhari, talak 25)

 

YETİM SPONSORLUĞU

 Her yıl milyonlarca çocuğun savaş, doğal afet, açlık, hastalık, gibi nedenlerden dolayı ebeveynlerinden birini kaybederek yetim ya da öksüz kalması nedeniyle, misyonerlerin, dilenci şebekelerinin, organ mafyasının ve her türlü illegal faaliyetlerin içinde olmalarına engel olmak, sosyal toplumun barış, huzur ve refahı için yararlı bireyler olmasını temin etmek projemizin genel amacıdır.Projemiz Asya ve Afrika ülkelerinde ve Türkiye içerisinde ulaşabildiğimiz yetim çocuklarımızı kapsamaktadır.

2021'de 2021 Yetim'in Ailesi Olsun”  projesi kapsamında aylık sadece 100₺ bağış ile bir yetimin bakımını üstlenebilirsiniz. 

YETİM GİYİM

Yetim Giyim Projemiz, yetim çocukların kıyafet ihtiyacını giderilmesi adına başlattığımız bir projedir. Bir yetimin tamamen giydirilmesi için gereken bedel 250₺ olarak belirlenmiştir. Siz de sadece 250₺ karşılığında bir yetim çocuğun bayram sevinci yaşamasına vesile olabilirsiniz.

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."