Vacip Kurban

2022 YILI KURBAN

 


 
 

 

KURBAN BAĞIŞI PROJEMİZ 

 

KURBAN kelimesi sözlük anlamı “yakınlık, yaklaşmak" anlamındadır. Dini olarak ise Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet niyeti ile belli şartlardaki hayvanların İslam'ın öngördüğü kurallar çerçevesinde, usule uygun kesmektir.

Müslümanlar her yıl binlerce kurban kesmektedir bir bakıma, Rabbimizin yolunda herşeyimizi feda edebileceğimizi, Allah için sahip olunan herşeyden vazgeçebileceğimizin sembolik anlamıdır.  Toplumda dayanışmanın ve yardımlaşma ruhunu da canlı tutan bir ibadettir.

Kurban ibadeti kişisel olmaktan çıkar ve başka Müslüman kardeşlerimizi de kuvvetlendirmenin güzel fırsatıdır. Belki de yıllardır ağızına bir lokma et koyamamış fakir, yoksul kardeşlerimiz sizlerin kurban bağışlarınızla et yeme fırsatına kavuşacaktır.   

Rabbimize yaklaşmamıza  vesile olan, sadakatimizin bir göstergesi olan kurban; iyiliğe, hayırlara ve mazlumların tebessümüne de bir fırsattır.

Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak  bağışçılarımızın desteği ile yetimlerin, yoksulların, mazlumların  sevincine ortak oluyoruz.  

VACİP KURBAN BAĞIŞI

“Biz, her  ümmete (Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah'ın adını ansınlar diye kurban  kesmeyi gerekli kıldık. Şimdi, ilahınız, bir tek ilahtır. Öyle ise ,O'na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele" (Hac 22/34)  

Vacip kurban, kendi ve ailesinin  ihtiyaçalarını karşılayabilecek kadar zengin sayılan müslümanların zilhicce ayının 9,10,11 ve 12. günü ikindi vaktine kadar kesmesi gereken  vacip olan kurbandır. Her müslüman üzerine farzdır. Bu kurban, İslami ölçüler dahilinde, belirli günlerde belirli bir hayvan kesilmek suretiyle yapılır. Dinimiz emirleri doğrultusunda, kurban etininn en az 3'te 1'i fakirlere, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. 

Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, kurbanlarınızın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlıyoruz. 

 

                      

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."