Katarakt Ameliyatı

Katarakt Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan görmeyi sağlayan göz içi merceğinin saydamlığını kaybetmesidir. Gözde buğuluğa, yetersiz görmeye, baş ağrısına sebep olur. Katarakt hastalığının nedenleri ise daha çok yaşlanmanın sonucu ve yetersiz beslenme, sıcak hava, göz doktorlarının yetersizliği, uygunsuz ortam gibi sebeplerden ötürü milyonlarca genç insanlarda da bu hastalık görülmektedir. Oluşmuş bir kataraktın tek tedavi yolu ameliyattır. Göz üzerindeki matlaşmış olan lens ameliyat esnasında çıkartılarak yerine yapay lens takılır ve görme netleşmiş olur.

 Afrika'da Katarakt Hastalığının Yoğunluğu

Afrika ülkelerinde katarakt hastalığı diğer coğrafyalara nazaran daha yoğunlukta görülmektedir. Ülkede en yaygın görülen hastalığın katarakt olduğu tespit edilmiştir. Bunun başlıca sebepleri; aşırı sıcak hava, beslenme şartları ve iklim koşullarıdır. Sağlık hizmetlerinin yetersizliği ise tedaviyi imkânsız kılmakta ve birçok insan daha genç yaşlarda görme yetisini kaybedip karanlığa mahkûm olmaktadır. Öyledir ki Afrika’da yeni doğan çocuklarda bile katarakt hastalığı görülmektedir. Afrika’daki 2000 katarakt hastasından ancak 1’i tedavi görebilmekte ve diğerleri hayatlarına âmâ olarak devam etmektedir.

Katarakt Ameliyatı Projesi Nedir?

Biz de Verenel Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği olarak başlatmış olduğumuz “Gözlere Şifa vesilesi Ol” projemiz  ile siz değerli bağışçılarımız vesilesi ile kardeşlerimizi karanlık dünyalarından kurtarmaya niyet ettik.

Projemizin işleyişi şu şekildedir:

   Öncelikle Asya ve Afrika ülkelerinde bulunan partnerlerimiz bölgedeki katarakt hastalarını tespit edip bilgilerini derneğimize ulaştırırlar.

  
Sizlerin bağışları bizlere ulaştığı takdirde, ameliyat için uygun şartlar hazırlanıp ameliyatlarımız gerçekleşmeye başlanır. Hastanın durumuna göre tek gözü veya her iki gözü de ameliyat edilir.

   Bağışladığınız 100 $ karşılığında, hastanın ilk önce check upı yapılır. Ameliyata uygun ise kişi; ameliyatı yapılıp gözlükleri ve ameliyat sonrası kullanacağı ilaçları teslim edilir.

Böylelikle hasta karanlıktan aydınlığa kavuşmuş olur. Sizlerin de desteğiyle onlar için dünya daha aydınlık bir yer olacak. Siz onların derdini, sıkıntısını görürseniz; onlar da dünyayı görecekler..  Gelin yardım edelim, bir ameliyat ile tedavi edilebilen Katarakt yüzünden kimseyi karanlığa terk etmeyelim.

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

 

NOT : İstek, Öneri ve Taleplerinizi İLETİŞİM bölümünden yapabilirsiniz..

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."